Mountain Express
Open Track and Field Meet
December 27, 2008
55 Hurdles
11-12 Boys
1 Michael Francis Bekert 9.92 Baltimore City
2 Dalton Kephart 10.32 Lightning
3 Stephen McCracker 10.46 Lightning
17-18 Men
1 Kyle Shreve 8.69 UNA
19-24 Men
1 Dan Bloch 13.86 UNA
15-16 Girls
1 Kendra Smith 10.27 UNA
17-18 Women
1 Liz Holland 10.06 UNA
19-24 Women
1 Liz Smith 10.10 UNA
55 Dash
8-Under Boys
1 Tahlib Braxton 10.13 Blazers
2 Jordan Wyder 10.27 Baltimore City
3 J.R Yowe 10.40 TDAG
4 Jalen Hampton 10.56 TDAG
5 Basicernine Kaivron 10.79 Blazers
9-10 Boys
1 Michael Deshields 8.41 Baltimore City
2 Philip O'Briant 8.73 Baltimore City
3 Stephen Simpson 8.74 Baltimore City
4 Malcolm Deshields 9.11 Baltimore City
5 Bryce 10.06 UNA
6 Bryce 10.12 UNA
11-12 Boys
1 Branden Johnson 8.24 Baltimore City
2 Dalton Kephart 8.82 Lightning
3 Christian Tyson 9.11 UNA
4 Clayton Smith 9.40 UNA
13-14 Boys
1 Hakeem Muhammad 7.87 Baltimore City
2 Tony Hawks 8.17 Blazers
3 Ricky Crenshaw 8.59 Blazers
4 Jordan Brooks 10.12 Blazers
15-16 Boys
1 Khyle Olord 7.10 UNA
2 Nabinelt Diameie 7.15 UNA
3 Coby Gussio 7.20 UNA
4 Nick Olund 8.69 UNA
17-18 Men
1 David Adams 6.98 UNA
2 Colton Linton 7.05 UNA
3 Kyle Shreve 7.22 UNA
4 Kris Krutser 7.43 UNA
5 Bryan Collins 7.47 UNA
36-40 Men
1 Matt McGuffin 8.02 UNA
8-Under Girls
1 Sidney Robinson 9.55 Elite
2 Lauryn Norris 10.06 Baltimore City
3 Jacoquas Hutcher 10.16 Blazers
4 KK 10.46 UNA
5 Dallis Myers 10.84 UNA
6 Bailey Racine 11.11 UNA
7 Dayzjah Dallas 11.21 Blazers
8 Hevenly Padron 11.24 Blazers
9 Lindsey McCracken 12.42 Lightning
10 Maliyah Raikes 12.29 UNA
11 Kimberly Smalls 14.49 UNA
12 Chayla Hampton 16.40 TDAG
9-10 Girls
1 Dia Jay Carter 8.79 Baltimore City
2 Alaina McCracken 8.87 Lightning
3 Sydney Winstead 9.14 Baltimore City
4 Trayonah Booth 9.38 Baltimore City
5 Krishiavna Davenport 9.42 Baltimore City
6 Lakyah Green 9.45 Baltimore City
7 Ama Acquan 9.62 Blazers
8 Jemira 9.68 Blazers
9 Maysda McCrill 9.75 Blazers
10 Nadayshia 9.89 Blazers
11 Jordan Powe 10.01 TPAG
12 Brianna Hutchins 10.37 Blazers
13 Nyjae Smith 10.40 Blazers
14 Dayonna Kocers 10.52 Blazers
15 Akirah Ray 10.53 Blazers
11-12 Girls
1 Morgan Colbert 8.75 Baltimore City
2 Jamini Ford 9.46 Elite
3 Kaycea Harris 9.68 Elite
4 Alexis Siehert 10.02 Elite
13-14 Girls
1 Tamkia Miller 8.69 Elite
2 Treasure Tabor 8.87 Elite
3 Tanjese Tart 10.11 Elite
4x200 Relay
9-10 Boys
1 Baltimore City 2:17.66 Baltimore City
13-14 Boys
1 The Blazers 2:06.63 The Blazers
17-18 Men
1 Team Mad Dingos 1:40.03 Team Mad Dingos
2 Trevor White 1:43.38 Trevor White
8-Under Girls
1 The Blazers 3:01.36 The Blazers
9-10 Girls
1 Baltimore City 2:19.16 Baltimore City
2 The Blazers "A" 2:32.34 The Blazers
3 The Blazers "B" 2:45.41 The Blazers
1600 Run
13-14 Boys
1 John Cook 6:50 UNA
17-18 Men
1 Nicholas Hang 4:44 UNA
2 Michael Potschak 4:48 UNA
3 Kris Krucken 5:37 UNA
4 Bryan Collins NT UNA
25-30 Men
1 Noah Wood NT UNA
40-44 Men
1 Mitch Redulk 5:29 UNA
500 Dash
8-Under Boys
1 Dalton Myers 1:59.46 UNA
9-10 Boys
1 Michael Deshields 1:36.04 Baltimore City
2 Isaiah Brooks 1:36.11 UNA
3 Brandon Racine 1:54.16 UNA
11-12 Boys
1 Michael Bakari 1:35.35 Baltimore City
2 Branden Johnson 1:38.55 Baltimore City
13-14 Boys
1 Hakeem Muhammad 1:30 Baltimore City
2 John Cook 1:30.88 Baltimore City
3 Tony Hawks 1:56.04 Blazers
4 Myles Garglen 1:59.80 Blazers
15-16 Boys
1 Mike Swiontek 1:15.64 UNA
2 Ryan Hub 1:18.78 UNA
17-18 Men
1 Ellery Murdock 1:09.80 UNA
2 Anthony Badgger 1:10.80 UNA
3 Bobby Stanley 1:13.27 UNA
4 Jordan Action 1:15.07 UNA
9-10 Girls
1 Lakyah Green 1:40.61 Baltimore City
2 Trayonh Booth 1:43.19 Baltimore City
3 Krishavna Davenport 1:53.84 Baltimore City
4 Diasoy Corter 1:57.61 Baltimore City
5 Taylor Lee 2:02.21 Baltimore City
11-12 Girls
1 Hideah Broady 1:32.41 Elite
2 Natlie Jefferson 1:35.65 Blazers
13-14 Girls
1 Anna Scott 1:34.75 Elite
2 Ella Gensheimer 1:35.25 Baltimore City
3 Maura 1:39.18 UNA
15-16 Girls
1 Samantha McElroy 1:28.68 UNA
2 Brianna Walker 1:38.16 UNA
800 Run
9-10 Boys
1 Isaiah Brooks 3:01.04 UNA
13-14 Boys
1 Matt Harbour 2:29.03 UNA
15-16 Boys
1 Stephen Keith 2:13.84 UNA
2 Nabinett Diamere 2:24.10 UNA
3 Ryan Hub 2:28.75 UNA
17-18 Men
1 Nicholas Huang 2:11.20 UNA
2 Ellery Murdock 2:20.44 UNA
3 Anthony Bodger 2:25.45 UNA
25-30 Men
1 Noah Wood 2:20.69 UNA
11-12 Girls
1 Jade Sway 3:07.31 UNA
300 Dash
8-Under Boys
1 Jordan Wyder 1:02.59 Baltimore City
2 Dalton Myers 1:03.45 UNA
3 Tahlib Bryton 1:09.80 Blazers
4 JR Powe 1:10.37 TPAG
5 Jalen Hampton 1:25.18 UNA
6 Icaiuron Maglcerville 1:25.88 Blazers
7 Karl Shindledecker 1:37.64 UNA
9-10 Boys
1 Michael Deshields 55.14 UNA
2 Isaiah Brooks 55.77 UNA
3 Bryce 57.30 UNA
4 Philip O'Briant 58.31 UNA
5 Malcolm Deshields 1:01.49 UNA
6 Stephen Simpson 1:01.97 UNA
11-12 Boys
1 Michael Frauchy 46.39 UNA
2 Bryce Jullcer 47.09 UNA
3 Brandon Johnson 51.43 UNA
4 Stephen McCracken 56.05 UNA
5 Clayton Smith 57.43 UNA
13-14 Boys
1 Haceem Muhammad 47.67 UNA
2 Tony Hawks 51.93 UNA
3 Myles Garrison 53.20 UNA
4 Ricky Crenshaw 1:00.66 UNA
5 Jordan Brooks 1:02.05 UNA
15-16 Boys
1 Nabinett Diamere 39.05 UNA
2 Igle Gland 40.82 UNA
17-18 Men
1 Isaiah Grooms 37.87 UNA
2 Bobby Stanky 38.51 UNA
3 Colton Linton 39.26 UNA
4 Kyle Shake 39.96 UNA
5 Jordan Garver 40.68 UNA
6 Kris Kmatien 41.05 UNA
7 Bryan Collins 42.18 UNA
8-Under Girls
1 Lauryn Norris 1:01.81 Baltimore City
2 Sidney Robinson 1:03.50 Elite
3 Dallis Myers 1:05.25 UNA
4 Jacoqua 1:09.52 Blazers
5 Baliey Racine 1:11.52 UNA
6 Dayz Jah Dallis 1:13.71 Blazers
9-10 Girls
1 Alaina Cradsen 54.39 Lightning
2 Trayonoh Booth 56.09 Baltimore City
3 LaKyah Green 57.38 Baltimore City
4 Jamira Whitfield 58.95 Blazers
5 Syndey Winstead 59.79 Baltimore City
6 Krishaana Davenport 1:00.42 Baltimore City
11-12 Girls
1 Natalie Rae 52.56 Blazers
2 Morgan Colbert 54.47 Baltimore City
3 Jade Swope 54.80 UNA
4 Jamini Ford 56.84 Elite
5 Kayce Harris 57.32 Elite
6 Alexis Sieberts 58.19 Elite
13-14 Girls
1 Katy Pavrc 49.29 Lightning
2 Ella Genshimer 50.88 Baltimore City
3 Treasure Tabor 51.31 Elite
4 Jami K. Miller 52.54 Elite
5 Maura 54.19 UNA
15-16 Girls
1 Kendra Smith 48.86 UNA
17-18 Women
1 Sarah Lveck 44.80 Lightning
19-24 Women
1 Liz Smith 48.13 UNA
3200 Run
11-12 Boys
1 Calyton Smith 13:36.15 UNA
2 Brandon Racine 15:48.40 UNA
3 Dlaton Myers 16:52.28 UNA
15-16 Boys
1 Daniel Walsh 12:10.96 UNA
17-18 Men
1 Arthur Leathers 9:54.80 UNA
2 Jesse Henderson 10:04.98 UNA
3 Michael Patschak 11:06.68 UNA
19-24 Men
1 Brian Leiter 9:32.99 UNA
2 Kevin Bowman 10:01.30 UNA
3 Dan White 10:04.71 UNA
25-30 Men
1 Noah Wood 11:57.27 UNA
35-39 Men
1 Scott Myers 22:39.05 UNA
40-45 Men
1 Mitch Radellc 11:17.99 UNA
56-60 Men
1 Spider Rossiter 14:00.00 UNA
2 J.J Wind 14:07.17 UNA
11-12 Girls
1 Casey Sullivan 13:38.23 UNA
2 Dallis Myers 22:38.65 UNA
17-18 Women
1 Abby Carrison 13:55.26 UNA
2 Marisa Roman 14:04.26 UNA
4x400 Relay
19-24 Men
1 Club Brunswick 3:55.21 Club Brunswick
2 Guap and Boys 4:02.62 Guap and Boys
High Jump
11-12 Boys
1 Dalton Kephart 4"0 Lightning
2 Stephen McCracken 4"0 Lightning
13-14 Boys
1 Jordan Brooks 3"4 Blazers
15-16 Boys
1 Coby Gussio 5"4 UNA
17-18 Men
1 Bobby Stanky 5"6 UNA
8-Under Girls
1 KK 2"10 UNA
9-10 Girls
1 Alaina McCraclsen 3"4 Lightning
13-14 Girls
1 Katy Pavic 4"8 Lightning
15-16 Girls
1 Eryn Donaldson 5"2 UNA
19-24 Women
1 Sarah Harris 4"10 UNA
Shot Put
8-Under Boys
1 JR Powe 16"11.5 TPAG
2 Jalen Hampton 13"4.75 TPAG
13-14 Boys
1 JR Lowery 37"11.5 UNA
2 Ricky Crenshaw 28"5.5 Blazers
3 Tony Hawks 20"5 Blazers
4 Jordan Brooks 16"7 Blazers
15-16 Boys
1 Andrew Lowery 40"0.25 UNA
19-24 Men
1 Kevin Weber 31"3.5 UNA
9-10 Girls
1 Jordan Powe 14"11 TPAG
11-12 Girls
1 Aleyis Stebert 16"6.25 Elite
13-14 Girls
1 Taniesa Tart 19"3.75 Elite
15-16 Girls
1 Paige Shirk 39"7.5 UNA
19-24 Women
1 Erin Kettle 34"1.75 UNA
Pole Vault
13-14 Boys
1 JR Lowery 7"00 UNA
15-16 Boys
1 Andrew Lowery 9"00 UNA
2 Nick Oland 7"00 UNA
17-18 Men
1 Dustin Fishman 13"06 UNA
19-24 Men
1 Scott Rice 5"00 UNA
15-16 Girls
1 Erika Gerhold 8"06 UNA
2 Megan Deckert 7"06 UNA
3 Jonelle Jerwick 7"06 UNA
4 Whitley Burns 7"00 UNA
17-18 Women
1 Sarah Lueck 10"00 UNA
2 Jess Huber 9"06 UNA
3 Liz Holland 8"00 UNA
25-30 Women
1 Becky Walters 8"00 UNA